Výběr expertů: Které banky momentálně nabízí nejlepší účty, hypotéky či spoření

Podívejte se na nejlepší finanční produkty roku 2020, které vzešly z 10. ročníku tradiční odborné soutěže Finparáda. Odborníci zhodnotili kromě běžných účtů, hypoték či spořicích účtů také nabídku stavebního spoření, pojištění či investic. 

Osobní běžný účet

1. Equa bank - běžný účet
2. mBank - mKonto
3. Moneta Money Bank - Tom účet Plus

Hodnocení vítěze - Equa bank nabízí běžný účet zdarma, bez poplatku za vedení účtu, za běžné transakce nebo za výběry z tuzemských a zahraničních bankomatů. K běžnému účtu je možné si sjednat Spořicí účet Hit s úrokem 0,70 procenta p. a. Platby je možné provádět pomocí Apple Pay a Google Pay, platby hodinkami zatím banka nepodporuje.

"Většina běžných účtů je vedena bez poplatku, proto i rozdíly mezi bankami jsou rok od roku menší. Odlišit se od ostatních zejména v loňském roce se banky snažily vyvíjením mobilních a internetových aplikací. Tuto oblast sledujeme a analyzujeme. Rozdíly jsou enormní. Nejlepší mobilní aplikace na trhu nabízejí 110 až 130 funkcionalit a služeb, zatímco nejhorší mobilní aplikace končí se skórem 20 až 30 funkcionalit," uvedl Michal Mošnička ze společnosti Scott & Rose, která web Finparáda provozuje. Podle něj si mobilní bankovnictví u Equa bank nevede špatně, i proto se dostal běžný účet na první místo.

Na druhé místo z loňského prvního místa klesla mBank s mKontem. Účet je taktéž zdarma. Klienti si musí dávat pozor pouze na výběry z bankomatů. Banka nemá svou vlastní síť bankomatů a za výběry si neúčtuje žádný poplatek, pokud je výběr nad 1500 Kč, v opačném případě je výběr zpoplatněn částkou 29 Kč.

Třetí místo patří Moneta Money Bank s běžným účtem Tom Plus, banka si za něj neúčtuje poplatek za výběr hotovosti z bankomatu cizí banky doma ani v zahraničí. Účet je zdarma. Platit lze pomocí Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay. Mobilní a internetové bankovnictví bylo hodnoceno jako jedno z nejlepších v porovnání s ostatními bankami.

Spořicí účty

Spořicí účty do 300 tisíc Kč


1. Hello bank! - Spořící účet
2. Raiffeisenbank - Spořicí účet XL
3. Equa bank - Spořicí účet HIT

Spořicí účet od Hello bank! má sazbu jedno procento a banka se rozhodla ji "zatím" ponechat i v tomto roce, snížila však pásmo pro úročení touto sazbou, a to na 200 tisíc Kč (do konce loňského roku to bylo 300 tisíc).
Na druhém místě skončila Raiffeisenbank se Spořicím účtem XL. Tento účet nabízel do konce ledna 2021 nadstandardní úrokovou sazbu tři procenta p. a. pro nové klienty s vklady do 150 tisíc korun při splnění podmínky aktivního využívání běžného účtu, přičemž bonusová sazba byla platná "pouze" po dobu šesti měsíců. Aktuálně je spořicí účet úročen sazbou 0,60 procenta p. a. v pásmu do 150 tisíc korun.
Třetí místo patří Equa bank se Spořicím účtem Hit. Tento spořicí účet má v současné době sazbu 0,70 procenta p. a. pro pásmo do 200 tisíc korun (do konce roku 2020 úročeno jedním procentem p. a.), nad toto pásmo je účet úročen 0,10 procenta p. a.

Spořicí účty od 300 tisíc Kč do 600 tisíc Kč


1. Hello bank! - Spořicí účet
2. Raiffeisenbank - Spořicí účet XL
3. ING Bank - ING Konto

V této kategorii spořicích účtů dochází k výpočtu reálné úrokové sazby/výnosu, který klient získá. První a druhé místo obsadily stejné produkty jako u nižšího pásma. Třetí místo obsadila ING Bank s ING Kontem. To aktuálně nabízí úrokovou sazbu 0,30 procenta p. a. pro pásmo do 300 tisíc korun, nad toto pásmo pak 0,10 procenta p. a. Během loňska však banka nabízela několik akcí se zvýhodněným úrokem pro stávající i nové klienty, a proto získala třetí místo.

Spořicí účty od 600 tisíc Kč


1. Moneta Money Bank - Spořicí účet Gold
2. Moneta Money Bank - Spořicí účet Spořito
3. Banka Creditas - Spořicí účet +

Stejně jako v předchozí kategorii spořicích účtů i v této kategorii dochází k výpočtu reálné úrokové sazby/výnosu, který klient získá. U kategorie vkladů nad 600 tisíc se jedničkou i dvojkou stala Moneta Money Bank. Spořicí účet Gold má standardní úrokovou sazbu pro částky do jednoho milionu Kč 0,30 procenta p. a. Dále je možné získat úrokový bonus ve výši 0,40 procenta p. a. při kreditním obratu na běžném účtu Genius Gold minimálně ve výši 35 tisíc Kč nebo při minimální hodnotě všech podílových listů 500 tisíc korun. Spořicí účet Gold tak může být úročen až ve výši 1,10 procenta p. a. pro pásmo do jednoho milionu Kč.
Spořicí účet Spoříto má v současné době úrokovou sazbu až 0,50 procenta p. a. Sazba je složena ze základního úroku 0,25 procenta p. a. a bonusového úročení za věrnost ve výši 0,25 procenta p. a. (platné od 1. 1. 2021, do té doby činil úrok 0,50 procenta p. a. bez podmínek). 
Třetí místo patří spořicímu účtu od Creditas, která aktuálně nabízí úrokovou sazbu 0,50 procenta p. a. pro vklady do výše 350 tisíc Kč, nad tuto hranici je úrok 0,20 procenta p. a.

Hypotéky

1. Moneta Money Bank - Pružná hypotéka
2. UniCredit Bank - U hypotéka účelová
3. Fio banka - Fio hypotéka

Vítězem za oblast hypoték se stala Moneta Money Bank s Pružnou hypotékou. Banka nabízí sazbu od 1,79 procenta p. a. při současném sjednání pojištění schopnosti splácet, s garancí úroku na 30 dní. Sjednání úvěru i jeho vedení jsou zdarma. Je možné každý rok splatit až 50 procent z výše půjčené částky. Další výhodou je možnost využití až 30 procent z celkové půjčené částky na cokoliv. Odhad nemovitosti a výpis z katastru nemovitosti je také zdarma. V současné době poskytuje banka hypoteční úvěry pouze do 80 procent hodnoty zastavené nemovitosti (tzv. LTV).

Na druhé místo klesla UniCredit Bank s U hypotékou účelovou. Úroková sazba začíná na 1,79 procenta p. a. (při současném sjednání pojištění schopnosti splácet úvěr a LTV do 80 procent). Poskytnutí úvěru je zpoplatněno částkou 2900 Kč. Hypotéku lze čerpat do 12 měsíců od podpisu smlouvy. Půjčit si lze až 90 procent odhadní ceny nemovitosti.
Třetí místo obsadila Fio banka. Nabízí hypoteční úvěr s úrokovou sazbou od 1,58 procenta p. a. (při koupi nemovitosti a současném pojištění schopnosti splácet úvěr). Úroková sazba je závislá na účelu poskytnutého úvěru, objemu úvěru a sjednání pojištění. Maximální výše hypotéky může dosahovat 85 procent hodnoty nemovitosti.

Stavební spoření

1. Raiffeisen stavební spořitelna - Tarif Spoření S 202
2. Českomoravská stavební spořitelna - Tarif AktivPlus Spořicí
3. Modrá pyramida - Moudré stavební spoření

Stavební spořitelny se stejně jako v předchozích letech snažily nové klienty nalákat především sjednáním smluv zdarma či prémiemi za sjednání, neboť poplatky za vedení účtu a úrokové sazby jsou u všech stavebních spořitelen nyní jedno procento. Do hodnocení byly zařazeny pouze produkty pro "běžné" občany, nikoliv tedy speciální produkty pro juniory a jiné.
Jedničkou ve stavebním spoření se stal Tarif Spoření S 202 od Raiffeisen stavební spořitelny s garantovaným úrokem z vkladů jedno procento p. a. a ročním zhodnocením až 3,50 procenta. Spořitelna aktuálně nabízí možnost získání prémie ve výši 2000 Kč, pokud si klient sjedná stavební spoření a současně běžný účet.
Na druhém místě je Českomoravská stavební spořitelna, jejíž spoření nabízí základní úrokovou sazbu 0,60 procenta p. a. a roční úrokový bonus ve výši 0,40 procenta p. a. při ukončení smlouvy výpovědí po šesti letech od jejího uzavření. V rámci spořicích balíčků nabízí odměnu až 3500 Kč.
Do žebříčku se letos také dostala Modrá pyramida, nabízí základní úrokovou sazbu 0,50 procenta p. a. a další úrokový bonus 0,50 procenta p. a. při splnění podmínek. Aktuálně je možné také získat prémii za sjednání smlouvy až 2000 Kč.

zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/finance/financni-produkt-roku/r~bde81c9e647a11ebb115ac1f6b220ee8/