Spi sladce, zahrado. I zahrada si potřebuje odpočinout.


Ve většině rodin je zahrada součástí domácnosti. S každým ročním obdobím vyžaduje trochu jinou péči. To, co jí ale věnujeme před zimním obdobím, se nám na jaře vrátí dvojnásob v podobě krásné zahrady a úbytku práce. Jak ji zazimovat správně a na co nezapomenout? 


Na co určitě nezapomeňte!

  • vyplejte záhonky a hezky je zryjte. Čím pozdeji, tím lépe. Slimáci totiž kladou vajíčka ještě na podzim a to nejraději do čerstvě zralých záhonů. Takže nespěchejte. Pravý čas je, až půda začne promrzat.

  • Cibulky z díry ven. Vyjměte ze země cibulky, které zimu nemilují, jako například jiřiny, mečíky, begonie, a dosny, uchovejte je třeba ve sklepě a na jaře hezky zase zpátky.

  • Stejně jako růže je dobré chvojím přikrýt i tulipány, narcisy či je alespoň zasypat rašelinou či kompostem.

  • Nezapomínejte ani na zahradní techniku! Dusledně ji vyčistěte, opravte a uložte na suché místo, kde bude připravena na jaro. Pozor na všechny trubky a hadice, aby v nich nezůstala voda a přes zimu nepopraskaly, stejně tak sudy a jiné nádrže.


V hlavní roli: trávník

Nejdůležitější je, aby byl čistý. Shrabejte proto pečlivě spadané listí, rozhrabte krtince, vyhrabejte mech a pokud možno proveďte vertifikaci trávníku neboli provzdušnění. Posekejte na 4-6 cm, je ovšem důležité vyhrabat i zbytky trávy, protože jakékoli zbytky mohou nadělat pod sněhovou přikrývkou paseku. Nejčastějším travním onemocněním je sněžná plíseň, proto koncem října použijte hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku, které chrání před nepřízní počasí a je mrazuvzdorné, a na zelené (ani bílé) plochy nestoupejte více, než je nutné. A je to.

Jak na ovoce?

Na jahodníky použijte chvojí, nejlépe smrkové, dodá totiž jakodám v nové sezóně lepší aroma, a u rybízu a angreštu proveďte zimní řez. Maliny dejte do latě. Pruty těch pozdě plodících můžete zastřihnout u země. Udržujte kolem nich vlhkou půdu, a pokud by napadal sníh, můžete zalít i v zimě. U těch letních odstraňte pouze starší a silnější pruty. Zajistíte si malinovou sezonu jedna báseň.

Zeleninu si rozdělte

Na tu kořenovou, jako je ředkev, listovou jako špenát nebo polníček, tu už sklízejte, a na tu, která ještě může zůstat venku, jako kapusta a její růžičková příbuzná. Jestli máte rajčata, která doteď nezčervenala, už je vezměte dovnitř, dozrají i tak, ale můžete jim pomoci uložením do papírových sáčků. Počátkem listopadu ukliďte celer, listy dejte pryč a bulvy uložte do bedýnky s vlhkým pískem, vlhčete ho pravidelně, tak dlouho vydrží.

Stromy

Ty ovocné je dobré zbavit veškerých starých plodů a obalit na zimu pletivem, můžete použít i umělohmotnou bílou fólii, zabrání okusování kmene zvěří. Jehličnany a stálozelené rostliny pořádně zalijte. Pokud se oteplí, klidně jim vodu přidejte, budete mít jistotu, že vám neuschnou a celé to mrazivé období přežijí. Je také nejlepší doba na pokácení starých a nemocných stromů. U višní proveďte zimní řez.

Zryjte záhonky

Jakmile všechno sklidíte a vyplejete, je dobré zrýt záhonky až na hloubku rýče, jelikož mrazy velké hroudy a hrudky rozbijí a na jaře se budou lépe zpracovávat. Můžete přidat trávu z posledního sekání, poslouží jako zelené hnojení. Na ty květinové nahrňte vrstvu suchého listí, poslouží jako izolační vrstva, nesmí být ale moc silná, aby na konci zimy nedocházelo k předčasnému klíčení.

Jak zajistit před mrazem bazén?

Vyluxujte jeho dno i stěny, vyčistěte hladinu, upravte úrovně chemického složení vody: idnex pH, tvrdost vody a množství chloru, odpusťte vodu pod vratné trysky a aplikujte zazimovací přípravek. Na závěr zakryjte bazén speciální zazimovací plachtou.

Jezírka a rybičky

Na sychravé období přikryjte jezírko sítí, aby zachytávala padající listí. Až bude přituhovat, siť odstraňte, vyjměte vodní rostliny, které nejsou mrazuvzdorné (např. lekníny), a uložte je do kyblíku v teplejším prostoru. K rybkám umístěte plovák, stačí svázaná otýpka, ta naruší hladinu, aby nezamrzla v ledovou plochu a mohl proudit kyslík a plyny.


Co ještě stihneme na podzim?

  • Než půda zmrzne, je vhodná doba na výsadbu růží.

  • Řízkujte. Ne však v kuchyni, ale ovocné keře jako třeba brslen, cesmínu, břečťan, jílm a bez.

  • Stihnete ještě vysadit nové ovocné stromky, stálezelné dřeviny nebo opadavé stromky.

  • Listopad je ideální také na vysázení česneku.