Ani kapku nazmar! Ministerstvo vyhlásilo druhou vlnu Dešťovky

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo druhou vlnu dotačního programu Dešťovka. Projekt je zaměřený na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě. V druhé výzvě stát rozdělí 240 milionů korun. Žádosti bude ministerstvo přijímat od 7. září až do vyčerpání prostředků. Polovina dotace je určená obyvatelům v obcích, které v posledních letech trápilo sucho. 


V první vlně ministerstvo rozdělilo 110 milionů korun. Zájem byl podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) obrovský. "Obdrželi jsme téměř 2280 žádostí za rekordních 28 hodin... Předpokládáme, že podobný zájem bude i pro druhou výzvu," řekl České televizi.

Program Dešťovka je rozdělený do tří kategorií. Od nejjednodušší, kdy je srážková voda použita pouze pro zálivku zahrady, po nejsložitější, která vedle srážek využívá i přečištěnou odpadní vodu.

Rekreační domy dotaci nedostanou

Na dotaci mohou dosáhnout majitelé a stavebníci rodinných a bytových domů s výjimkou rekreačních. Na pořízení systému na hospodaření s dešťovou vodou je možné získat až 105 tisíc korun. Podrobné informace včetně kalkulačky pro výpočet dotace najdou zájemci na speciálním webu www.dotacedestovka.cz

Polovina peněz z programu půjde pouze do suchých oblastí. "V nich jsme stanovili například podmínku, že v uplynulých třech letech tam nastal minimálně jednou kritický nedostatek vody," řekl Brabec už dříve České televizi. V první výzvě byl největší zájem o peníze na systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady. Zažádalo o ně přes 1700 domácností. 

Podání žádosti je podle ministra jednoduché, aby byl program přístupný co nejširší veřejnosti. Samotná žádost se podává elektronicky, následně je nutné doložit přílohy. V případě potřeby mohou lidé využít linku 800 260 500 nebo přijít na jedno ze čtrnácti krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí, kde jim úředníci bezplatně poradí.

Česko je střechou Evropy, všechna voda odtéká

Stát chce programem bojovat proti plýtvání vodou a proti suchu. "Česko je střechou Evropy. Všechna voda odtéká. Jediná voda, kterou máme, je voda srážková. S dešťovkou musíme daleko lépe hospodařit. Naši předkové to dělali běžně. Mnozí podlehli dojmu, že vody bude vždy dost, ale ono jí vždy dost být nemusí. V některých obcích, a jsou jich stovky, vysychají studny," upozornil Brabec.


https://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2203630-ani-kapku-nazmar-ministerstvo-vyhlasilo-druhou-vlnu-destovky