Získat hypotéku bude letos obtížnější.


  • Zatímco růst úrokových sazeb podle odborníků mnoho lidí od hypotéky neodradí, komplikace přinesou především opatření České národní banky.
  • Ta v dubnu plánuje omezit dostupnost úvěrů. Zakáže například poskytovat devadesátiprocentní hypotéky, tedy takové, u kterých poměr výše úvěru k hodnotě zajištění nemovitosti přesahuje 90 procent.

Hypotéky v roce 2016 lámaly rekordy. Jejich průměrná úroková sazba klesla v listopadu na historické minimum, tedy 1,77 procenta, a přestože bankéři dosud nemají přesná čísla, celkový objem hypotečních úvěrů podle nich s jistotou překonal dosud nepokořenou hranici 200 miliard korun.

Letošní rok na trhu s hypotékami přinese ochlazení. "V roce 2017 dojde ke zlomu v dlouhodobém poklesu úrokových sazeb. Během roku můžeme očekávat jejich drobný nárůst. I tak budou ale úrokové sazby na úrovni kolem 2,5 procenta dále nahrávat úspěšnému prodeji hypoték," říká hypoteční analytik poradenské společnosti Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Podobný průběh vývoje úrokových sazeb předpovídají i další analytici. Většina se shoduje na tom, že úrokové sazby se vyšplhají nad úroveň dvou procent během následujících třech měsíců. Mírný růst sazeb oznamovaly koncem roku velké bankovní domy. Podle nich se jedná především o reakci na nový zákon o spotřebitelském úvěru, který v několika oblastech posiluje klienty a zvyšuje nároky na administrativu bank.

106 tisíc lidí si podle Fincentrum Hypoindexu vzalo hypotéku za prvních jedenáct měsíců letošního roku. Jejich objem přesáhl 200 miliard korun.

Zatímco růst úrokových sazeb podle odborníků mnoho lidí od hypotéky neodradí, komplikace přinesou především opatření České národní banky, která v dubnu plánuje omezit dostupnost zmíněných úvěrů.

Zakáže například poskytovat devadesátiprocentní hypotéky, tedy takové, u kterých poměr výše úvěru k hodnotě zajištění nemovitosti přesahuje 90 procent. Naváže tak na opatření z října loňského roku, kdy bankám doporučila neposkytovat žadatelům stoprocentní hypotéky.

ČNB se obává především toho, že řada lidí, kteří dnes získají hypotéku i bez vlastních úspor, by nemusela být v budoucnu schopna splácet. Levné hypotéky navíc podporují rychlý růst cen nemovitostí, a mohou tak vytvářet realitní bublinu. I tomu se ČNB snaží předejít.

Od dubna proto omezí také hypotéky v hodnotě 80 až 90 procent ceny nemovitosti. Banky je budou mít možnost poskytovat pouze 15 procentům žadatelů.

Bankéři se shodují, že lidé, kteří nebudou mít na koupi nemovitosti alespoň pětinu kupní ceny z vlastních zdrojů, nemusí na úvěr vůbec dosáhnout.

Dostupnost hypoték navíc v listopadu 2016 snížila změna zákona o dani z nabytí nemovitosti. Podle ní musí nově čtyři procenta z kupní ceny odvádět státu kupec, a nikoliv prodávající, jak tomu bylo většinou zvykem.

Banky sice klientům nově umožnily financovat daň prostřednictvím samotné hypotéky a zájem o tuto službu vzrostl, v dubnu však podle bankéřů opět opadne.

"Prostor pro financování daně z nabytí nemovitosti se vzhledem k omezením ČNB výrazně zúží," říká manažer vývoje bankovních produktů Wüstenrot Jiří Klos.

Změny na hypotečním trhu však v letošním roce nebudou pouze k horšímu. Díky zmiňovanému zákonu o spotřebitelském úvěru mají klienti nově možnost po prvním roce splácení splatit čtvrtinu hypotéky ročně, celý úvěr tím pádem mohou zaplatit během pěti let.

To však podle analytiků povede k tomu, že zdraží fixace na dobu delší než pět let. Banky, které je v posledních letech držely na stejné úrovni jako pětileté, ztratí důvod je podporovat.

 zdroj: archiv.ihned.cz/c1-65572860-urokove-sazby-hypotek-letos-porostou