Triky některých makléřů, aneb šmejdi v realitách

Denně se potkávám s prodávajícími, kteří mají plné zuby realitních makléřů.

Zpočátku jsem se bránil a snažil se vysvětlovat, že já pracuji jinak, jsem odborník a jsem poctivý. Proč mě nechtějí, když jim chci pomoci? Jaktože jsou tak nedůvěřiví? Až časem mi došlo, že mám dvě uši a jedna ústa a že je mám v tomto poměru i užívat. Rozhodl jsem se tedy naslouchat a zjistit, kolik nepříjemností a někdy i bolesti moji "kolegové" z realitní branže napáchali.

Nyní je v bodech s krátkými popisky rozepíšu. Cílem je upozornit na nekvalitní makléře a také varovat před triky, které často používají, abyste Vy nebo Vaši známí "nenaletěli".

"Koupím byt v této lokalitě"

Měli jste někdy ve schránce lístek s nápisem typu "koupím byt v této lokalitě, exekuce není problém"? Bohužel tuto klamavou reklamu používají nepoctiví makléři, kteří chtějí rozšířit své porfolio nemovitostí. Jedná se o nevinnou, ale přeci lživou kampaň.

"Jsem kupující"

Znáte to. Dáte si inzerát a hned Vám volá spousta lidí. Většinou volají realitní makléři, kteří nabízejí své služby. Někteří z nich bohužel tvrdí, že jsou zájemci, a nepředstaví se jako makléři. Vy si s nimi sjednáte schůzku, protože chcete se zájemcem udělat prohlídku. Na prohlídce si Vaši nemovitost nafotí a v "nejlepším" případě Vám sdělí, že jsou realitními makléři a bez smlouvy Vám nemovitost pomůžou prodat. Vaše rozhořčení z neférového jednání je na místě.

"Mám zaručeného kupujícího"

Někteří realitní makléři se často uchylují k tomu, že Vám přes telefon potvrdí, že mají kupujícího. Žádný kupující neexistuje. Makléř přichází na schůzku sám s omluvou, že kupující nemůže dorazit, nebo dokonce přivede fiktivního zájemce, který je ve skutečnosti napojen na realitní kancelář. Nehoráznost!!!

"Hlavně nikomu nepodepisujte exkluzivní smlouvu"

Měl jsem schůzku s pánem, který prodával byt. Po několika telefonátech od makléřů mi řekl, že dostal od makléřky z nejmenované společnosti tip: "HLAVNĚ NIKOMU NIC NEPODEPISUJTE!"

Tato "dobře míněná rada" však není vůbec na místě, pokud má realitní kancelář oboustranně výhodnou smlouvu.

V ČR bohužel působila "realitní kancelář", která žila ze sankcí od klientů, protože s prodávajícím uzavřela smlouvu na rok a od té doby makléře nikdo nikdy neviděl a komunikace byla na bodu nula. Zoufalý prodávající si nemovitost prodal sám a musel platit "RK" sankce za porušení smlouvy. V tomto případě se zamozřejmě nevyplatilo podepsat smlouvu.

Má rada tedy zní, pokud exkluzivní smlouvu, tak mějte jasno v těchto 6 otázkách:

  • Jakou historii a reputaci má společnost, kterou makléř zastupuje?
  • Poskytl Vám makléř smlouvu k nahlédnutí a probral s Vámi všechny body smlouvy?
  • Jsou dány veškeré podmínky spolupráce předem?
  • Sdělil Vám makléř podmínky odstoupení od smlouvy?
  • Máte informace o tom, co vše má makléř ve své provizi?
  • Vysvětlil Vám makléř, proč je pro Vás exkluzivní smlouva výhodná?